انواع بلبرینگ

انواع بلبرینگ ها

بلبرینگ معمولآ در وسایل اطراف ما یافت میشود . اگر بلبرینگ در وسایل مکانیکی ما یافت نشود ، در نتیجه اغلب وسایل با به دلیل اصطکاک از بین می روند و باید سریعآ آنها را تعویض نماییم .با خواندن این مقاله، با بلبرینگ و انواع آن آشنا شوید :

اصول حاکم بر بلبرینگ :

ایده موجود در بلبرینگ خیلی ساده می باشد . به گردش در آوردن اجسام بهتر و آسانتر از ساییدن آنها بر هم می‌باشد . مثلآ چرخ‌های خودروی شما مثل بلبرینگ‌ های بزرگ هستند .اگر به جای چرخ خودروی شما چیزی مانند چوب اسکی داشت آنگاه به حرکت درآوردن آن بسیار سخت تر بود. دلیل آن این است که وقتی از اجسامی مانند چوب اسکی به جای چرخ برای خودرو استفاده کنید آنگاه نیروی اصطکاک با قدرتی در جهت عکس حرکت خودرو به آن وارد می‌شود، بنابراین حرکت خودرو به آرامی صورت خواهد گرفت . ولی  اگر دو سطحی که با یکدیگر در تماس هستند بر روی هم گردش کنند آنگاه اصطکاک به حداقل خود خواهد رسید .

بلبرینگ با دارا بودن ساچمه‌هایی گرد و سطوح صیقلی اصطکاک را به حداقل خود می‌رساند. این ساچمه‌ها بار کاری را تحمل کرده و سبب می‌شوند تا وسیله به راحتی حرکت کند.

بارهای  وارد بر بلبرینگ :

به طور کلی بار وارد ه بر بلبرینگ‌ ها را به  Radial و Thrust دسته‌بندی می‌کنند. بسته به  شرایطی که بلبرینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد یکی از این دو بار و یا هر دو بار بر آن وارد می‌ گردند.  بار وارد شده بر بیشتر بلبرینگ‌ های مورد استفاده در موتورهای الکترونیکی از این نوع هستند . نوع دیگر بار ( Thrust ) فشار خود را بر ناحیه اتصال دو قرقره اعمال می‌نماید. بر بلبرینگ چرخ خودروی شما هر دو نوع فشار وارد می‌گردد .

انواع بلبرینگ ها :
بلبرینگ ، بالبرینگ، یاتاقان ساچمه‌ای:

این نوع از بلبرینگ پرکاربردترین نوع بلبرینگ می‌باشد که نمونه‌هایی از آن را در وسایل مختلف مشاهده می کنید. این نوع از بلبرینگ‌ ها هر دو نوع فشار را به خوبی تحمل می‌ نمایند  و بیشتر در وسایلی استفاده می‌گردند که بار وارده بر بلبرینگ زیاد نباشد .

در این نوع از بلبرینگ، فشار بر روی سطح خارجی بلبرینگ وارد می‌شود و این فشار از طریق ساچمه‌ها به بخش داخلی منتقل می‌شود . به دلیل آنکه ساچمه‌ها کروی اند ، تنها قسمت کوچکی از سطح آنها با سطوح در تماس می باشد بنابراین  اصطکاک به شدت کاهش می یابد و این نوع بلبرینگ‌ ها به نرمی حرکت می‌ نمایند . از آنجایی که تنها سطح اندکی از ساچمه‌ها در تماس است بنابراین  نمی‌توان فشار زیادی را به آنها وارد کرد زیرا موجب تغییر شکل  بلبرینگ می‌شود و پس از مدتی بلبرینگ به خوبی کار نمی کند .
بلبرینگ های غلتکی، رولرینگ : (Roller Bearings)

این نوع بلبرینگ‌ ها قادر خواهند بود فشار بسیار زیادی از نوع Radial را که پیشتر شرح آن داده شد، تحمل کنند. در این نوع بلبرینگ‌ ها سطح تماس ساچمه با سطوح یک خط می‌باشد ولی در بلبرینگ‌ های چرخی یک نقطه بود لذا این نوع بلبرینگ‌ ها ( بلبرینگ‌ های غلتکی) فشار بسیار بیشتری را قادر به تحمل کردن هستند. ولیکن این نوع بلبرینگ‌ ها قادر به تحمل کردن فشار زیاد از نوع Thrust نمی‌باشند. نوعی از این بلبرینگ که آن را یاتاقان سوزنی می‌نامند دارای استوانه‌هایی با قطر بسیار اندک می‌باشد.

بلبرینگ کف گرد Ball Thrust Bearing

این نوع بلبرینگ‌ ها در جاهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که سرعت پایین باشد و همچنین فشار از نوع Radial کم باشد.

بلبرینگ کف گرد شبکه‌ای Roller trust bearing

این نوع بلبرینگ قادر به تحمل فشار زیادی از نوع Thrust می‌باشند.

یاتاقانهای غلتکی مخروطی  Tapered roller bearings

این نوع از بلبرینگ‌ ها نيز قادر به تحمل  فشار زیادی می باشند .

بلبرینگ‌ های مغناطیسی  Magnetic bearings

دربرخی از کاربردها که در آن سرعت حرکت وسایل مکانیکی بسیار زیاد است  از این نوع از بلبرینگ‌ ها استفاده می‌گردد. در این نوع از بلبرینگ تماس فیزیکی بین قطعات وجود ندارد  بلکه نیروی مغناطیسی باقدرتی  سبب غوطه‌ورشدن اجزای داخلی بلبرینگ می‌شود. بعض از انواع آن قادر هستند در عرض یک دقیقه به تعداد ۵۰۰۰۰ گردش نمایند .

بلبرینگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *