ایزو پروپیل الکل

ایزو پروپیل الکل و استون و سیکلو هگزانون و متیل اتیل کتون و بوتیل گلیکول و دی متیل فرمآمید و اتیل گلیکول از مواد شیمیایی پر مصرف می باشند. که در ذیل سعی بر آن شده که خواص و مشخصات ایزوپروپیل الکل و استون را شرح دهیم .

خواص

ایزوپروپیل الکل حل در آب، الکل، اتر و کلروفرم است. این  سلولز اتیل، پلیوینیل بوتیرال، بسیاری از روغن، آلکالوئیدها، لثه ها و رزین های طبیعی حل می شود.  این نامحلول در راه حل های نمک است. بر خلاف اتانول یا متانول، ایزوپروپیل الکل را می توان از محلول های آبی با اضافه کردن نمک مانند کلرید سدیم، سولفات سدیم، و یا هر از چند نمکهای معدنی دیگر جدا، از الکل است بسیار کمتر محلول در راه حل های شور از آب آزاد-نمک. این فرایند محاوره به نام نمک سود کردن، و باعث ایزوپروپیل الکل متمرکز برای جدا را در یک لایه مجزا می باشد.

ایزوپروپیل الکل را تشکیل می آزئو با آب، می دهد که نقطه جوش ۸۰٫۳۷ ° C (176.67 ° F) و ترکیب ۸۷٫۷٪ وزنی (۹۱ ٪) ایزوپروپیل الکل. مخلوط الکل آب ایزوپروپیل نقطه ذوب افسرده اند.  از آن است که طعم کمی تلخ است و امن برای نوشیدنی نیست.

ایزوپروپیل الکل به طور فزاینده چسبناک با کاهش دما می شود. در دمای زیر -۷۰ درجه سانتی گراد (-۹۴ ° F)، ایزوپروپیل الکل شبیه شربت افرا در ویسکوزیته.

ایزوپروپیل الکل دارای حداکثر جذب در ۲۰۵ نانومتر در طیف ماوراء بنفش قابل رویت است.

ایزو پروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل را می توان به استون است که کتون مربوطه اکسید می شود. این را می توان با استفاده از یک عامل اکسید کننده مانند اسید کرومیک، یا با هیدروژن زدایی از ایزوپروپیل الکل بیش از یک کاتالیزور مس گرم به دست آورد:

(CH3) 2CHOH → (CH3) 2CO + H2

ایزوپروپیل الکل اغلب به عنوان هر دو منبع حلال و هیدرید در کاهش Meerwein-Ponndorf-Verley و دیگر واکنش های هیدروژناسیون انتقال استفاده می شود؛ آن را به استون اکسید می شود. ایزوپروپیل الکل ممکن است به ۲-برموپروپان با استفاده از فسفر تریبرمید به پروپن با حرارت دادن با اسید سولفوریک تبدیل، یا دچار کم آبی.

مانند بسیاری از الکل، الکل ایزوپروپیل با فلزات فعال مانند پتاسیم واکنش نشان می دهد به شکل alkoxides است که می تواند isopropoxides نامیده می شود. واکنش با آلومینیوم (آغاز شده توسط اثری از جیوه) استفاده شده است برای آماده سازی isopropoxide کاتالیزور آلومینیوم.
تولید

در سال ۱۹۹۴، ۱٫۵ میلیون تن ایزوپروپیل الکل در ایالات متحده، اروپا و ژاپن تولید شد.  این ترکیب در درجه اول با ترکیب آب و پروپن در واکنش هیدراتاسیون تولید می شود. این نیز توسط هیدروژنه استون تولید می شود.

دو راه برای فرآیند هیدراتاسیون وجود دارد: هیدراتاسیون غیر مستقیم از طریق فرآیند اسید سولفوریک، و هیدراتاسیون مستقیم. روند سابق، که می تواند پروپن با کیفیت پایین استفاده کنید، غالب در ایالات متحده آمریکا در حالی که روند دوم، که نیاز به پروپن با خلوص بالا، که معمولا بیشتر در اروپا استفاده می شود. این فرآیندها را عمدتا ایزوپروپیل الکل به جای پروپانول زیرا علاوه بر این از آب یا اسید سولفوریک به پروپن زیر قانون مارکونیکوف.
هیدراتاسیون غیر مستقیم

این فرایند غیر مستقیم واکنش نشان می دهد پروپن با اسید سولفوریک به شکل مخلوطی از استرها سولفات. هیدرولیز بعدی از این استرها توسط بخار تولید ایزوپروپیل الکل، که مقطر. دیایزوپروپیل اتر محصول این فرایند مهم است. از آن است که به روند و هیدرولیز به محصول مورد نظر بازیافت.
هیدراتاسیون مستقیم
همچنین نگاه کنید به: اسید Heteropoly

هیدراتاسیون مستقیم واکنش نشان می دهد پروپن و آب، چه در فاز گاز یا در فاز مایع، در فشار بالا در حضور کاتالیزور اسیدی جامد و یا پشتیبانی می کند. پروپیلن عالی خلوص (> 90٪) تمایل به این نوع فرآیند مورد نیاز است.

هر دو فرایند نیاز است که ایزوپروپیل الکل از آب و سایر محصولات به روش تقطیر جدا شده است. ایزوپروپیل الکل و آب تشکیل آزئو و تقطیر ساده می دهد مواد است که ۸۷٫۹٪ وزن ایزوپروپیل الکل و ۱۲٫۱٪ است که توسط آب وزن.  خالص (بدون آب) ایزوپروپیل الکل توسط تقطیر آزئوتروپ از ایزوپروپیل الکل مرطوب ساخته شده با استفاده از diisopropyl اتر و یا سیکلو هگزان به عنوان عوامل azeotroping.
هیدروژناسیون استون

استون خام در فاز مایع بیش از نیکل رینی و یا مخلوطی از مس و اکسید کروم را به ایزوپروپیل الکل جامد. این فرایند زمانی مفید است که با تولید استون اضافی همراه، مانند فرایند cumene.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *