بلبرینگ

بلبرینگ ها  نوعی از یاتاقان‌ها می باشند که توانایی این را دارند که هم بارهای محوری  و هم بارهای شعاعی را تحمل نمایند و در جاهایی کاربرد دارند که معمولا بار کوچکتری وجود دارد. لغت بلبربنگ از دو واژه تشکیل شده است یکی ball  به معنی توپ یا گوی می باشد و دیگری bearing به معنی تحمل کردن است. بلبرینگ با تکنیک خیلی ساده ای در حال کار است: به گردش در آوردن جسم که گویی ساده تر از سائیدن آن جسم به جسم دیگر می باشد. برای نمونه چرخ های ماشین شما نمونه ای بارز از بلبرینگ های بزرگ می باشند.

در واقع اگر به جای  چرخ ماشین شما از وسیله دیگری مثل چوب اسکی استفاده می شد آن زمان به حرکت در آوردن آن به سختی می شود. علت این موضوع این است که وقتی جسمی به مانند چوب اسکی به جای چرخ ماشین استفاده شود در آن زمان نیروی استحکاک زیادی در سمت عکس حرکت ماشین به وجود آید ، به همین خاطر حرکت ماشین به آرامی خواهد بود. ولی اگر حرکت دو جسم باهم باشد و بر روی هم گردش کنند در آن زمان اصطحکاک به کمترین مقدار خود می رسد. کار اصلی بلبرینگ ها مانع شدن از کشیدن اجسام به هم می باشند و سطح تماس دو جسم را کمتر می نماید و در حاصل ، اصطحکاک بین دو جسم در کمترین حالت خود قرار می گیرد.

 بلبرینگ چیست؟

بلبرینگ نوعی از چرخدنده ها می باشد که دارای کابردهای زیادی است و در هر وسیله ای که امکان چرخش در آن وجود دارد  استفاده می شود. مانند : اسکیت ها ، دیسک های سخت کامپیوتر ، ماشین ها و موتورهای دستگاه های صنعتی  و …. .
خود لغت بلبرینگ از دو بخش تشکیل شده است یکی به معنی گوی یا توپ و دیگری به معنی تحمل کردن می باشد. کار اصلی بلبرینگ جلوگیری از کشیده شدن دو جسم به همدیگر می باشد و سطحی که دو جسم با هم تماس دارن را کم می کند و در حاصل استحکاک بین دو سطح را به مقدار بسیار زیادی کاهش می دهد.
بلبرینگ های شیار عمیق

نوعی از بلبرینگ های پر مصرف در بازار و صنایع  بلبرینگ شیار عمیق می باشد. در این بلبرینگ ها از یک شیار عمیق دایره ای شکل یا شعاعی مساوی با شعاع  ساچمه استفاده شده است. به همین خاطر در موارد زیادی کاربد دارد و توانایی این را دارد که بارهای زیادی را تحمل کند . این بلبرینگ ها در نوع های یک ردیفه ، یک ردیفه با شیار ساچمه خور ، دو ردیفه به بازار عرصه  می شود. در بلبرینگ ها سادگی و تفکیک ناپذیری و کاربرد مناسب از خصاصای این بلبرینگ ها می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *