روغن DOTP

معرفی روغن DOTP

معرفی روغن DOTP   :

نام شیمیایی : دی اکتیل ترفتالات

علامت اختصاری : DOTP

موارد کاربرد : به عنوان پلاستیزایزر در صنایع پلاستیک یا مواد ساخته شده از PVC  .

حلالیت : قابل حل در حلال های آلی مانند استن ( استون ) , اتانول و هیدروکربن های روماتیک .

خواص و ویژگی های شاخص  DOTP  :

۱- DOTP    در اکثر کشورهای اروپایی در مواردی که تماس مستقیم با انسان دارند از جمله اسباب بازی ها , مواد پزشکی , چرم مصنوعی , وسایل پلاستیکی خانگی ,لوله های آب و … و به جای روغن DOP , سایر نرم کننده ها استفاده می شود. چون DOP  مضر است می توانید محصول خود را که حاوی DOTP  است تحت عنوان (فاقد DOP )  علامت گذاری کنید .

۲- DOTP    ساختار شیمیایی متفاوتی نسبت به سایر نرم کننده ها دارد .  به دلیل مهاجرت کمتر DOTP  از پلاستیک , محصول ساخته شده از DOTP  مقاومت و دوام بیشتری نسبت به مواد ساخته شده از DOP دارند .

۳- DOTP   انعطاف پذیری کمتری نسبت به سایر نرم کننده ها دارد و همین باعث کاهش شکنندگی پلاستیک در دمای پایین می شود .

۴- DOTP   به دلیل ساختار شیمیایی خاص خود , خصلت ذاتی نرم کنندگی و روان کنندگی دارد و همین ویژگی باعث تهییه پلاستیزول در زمان کمتر با صرف انرژی کمتر می گردد .

۵- ویسکوزیته پلاستیزول  DOTP  پایدارتر بوده و با گذشت زمان تغییر نمی کند که در نتیجه این ویژگی محصولات ضخیم تر یکنواخت قابل تهیه می باشد . ویسکوزیته پلاستیزول DOP  تغییر پذیر بوده و این باعث افت کیفیت و دوام محصول می شود .

۶- DOTP  فراریت کمتری دارد و بنابراین بهتر است از  روغن DOTP به جای روغن DINP و روغن DOP  استفاده شود .

۷-به دلیل مهاجرت کمتر DOTP  مواد نمی توانند به سطح بشکه بچسبند .

۸- DOTP  نرم کننده بهتر و ارجح برای تولید کابل و وسایل با عایق الکتریکی عالی می باشد .

DOTP  محاسن دیگری نیز دارد از جمله پایداری در مدت نگهداری نسبت به سایر نرم کننده ها از جمله روغن DOP . به دلیل اینکه فراریت کمتری داشته و افت نرم کننده در فرآیندپذیری PVC کمتر از سایر نرم کننده هاست .

دلیل سمی نبودن   روغن DOTP  در مقایسه با روغن DOP  :

عمومآ دی استرهای فتالیک اسید خصوصآ دی اتیل هگزانول فتالات ها متابولیسم متفاوتی نسبت به دی استرهای فنالیک اسید از جمله DOTP  دارند . در اثر تخریب , ترفتالات ها بطور کامل به الکل و ترفتالیک اسید هیدرولیز می شوند در حالیکه فتالات ها فقط به منو استر هیدرولیز می شوند . این مونو استرها طبق بررسی های آزمایشگاهی ثابت شده که مواد فعال مضر می باشند و به دلیل تفاوت متابولیسم بین دیل اتیل هگزیل فتالات  (ِ  DOP )  و دی اتیل هگزیل تر فتالات ( DOTP )  بررسی های مختلف نشان داده که روغن DOTP  سمیت بسیار کمتری نسبت به روغن DOP  دارد . چون بهطور کامل به ترفتالیک اسید و الکل هیدرولیز میشود که سمیت کمتری نسبت به مونواسترفتالیک اسید دارد . به همین دلیل  برای بسته بندی مواد غذایی از DOTP  به جای DOP  استفاده می شود. همچنین به دلیل سازگاری با سلامتی در وسایل خانگی و اسباب بازی ها و مواردی که سلامتی و مسایل محیط زیستی حایز اهمیت است از جمله دستکش های طبی استفاده می شود. در مورد دستکش های طبی حاصل از  PVC  نرم شده با DOTP  دیگر نیازی به استفاده از پودر در داخل دستکش برای راحتی پوشیدن آن نمی باشد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *