حقایقی درباره قابلیت های روغن زنجیر

حقایق و اطلاعاتی درباره عملکرد و قابلیت های روغن زنجیر که مصرف کننده باید به آنها حتمآ توجه کند شامل موارد ذیل می باشد : 

 

کیفیت روانکار زنجیر بسیار ضروری است .

 

1- عواقب یک زنجیر شکسته : 

اگر زنجیر بشکند , ماشین یا وسیله ای که آنرا می راند متوقف می شود , این اتفاقی بسیار بحرانی و پر هزینه است . اگر این اتفاق روی یک موتور سیکلت بیفتد خیلی راحت می توان آنرا تعویض نمود و هرچقدر از خانه دور باشید همه جا زنجیر یافت می شود . ولی اگر کانوایر و زنجیر مربوط به کشتی باربری که کالای مصرف کننده و تولیدات کارخانه ای باشد هر لحظه که از توقف آن بگذرد هزاران دلار به خاطر این تاخیر هزینه بر می دارد و حتی اگر زنجیر اشیاء داخل کوره را به حرکت در می آورد و سپس شکسته و متوقف شود خسارات و عواقب به مراتب بیشتری میتواند داشته باشد. محصولات باقی مانده داخل کوره اکثرآ از بین می روند و آنوقت میتوان هزینه تعویض زنجیر جدید و نصب آنرا و زمان از دست رفته را با محصولات از بین رفته !

با توجه به این مسائل بعضی از مردم هر روغنی و روانکاری که به دستشان می رسد را می ریزند و انتظار دارند که کارشان درست انجام شود و متوجه نخواهند شد که کارشان چه عواقبی دارد .

پس یک روغن و روانکار مرغوب می تواند به مراتب جلوی خسارات زمانی , مالی و هرگونه دردسری را بگیرد .

 

2-محافظت زنجیر در مقابل زنگ زدگی :

اجازه دهید نگاه کنیم بپه یک روغن زنجیر مناسب برای این منظور . اول از همه آن روغن باید جلوی تمام اتفاقاتی که میتواند منجر به پاره شدن زنجیر شود را بگیرد که آن زنگ زدن زنجیر است . پس روغن زنجیر مناسب و انتخاب شده باید قابلیت ضد زنگ زدگی را داشته باشد مخصوصآ مواقعی که رطوبت و نم زیاد می باشد .

 

3- نادیده گرفتن فرسودگی زنجیر  :

دلیل دیگری که باعث شکستن و پاره شدن زنجیر می شود فرسودگی است . روغن به تنهایی می تواند جلوی فرسودگی و اصطکاک زنجیر را بگیرد , اما با تکنولوژی بالای امروزه ,فشارها و سرعت های حرکت بسیار زیاد باید محافظت دقیق تری صورت گیرد . 

یک استارت نامنظم در موتور سیکلت یا خط تولید متناوبآ باعث خرابی فیلم روغنی روی زنجیر میشود و همچنین سبب فرسودگی ناگهانی .  افزودنی ها باید به گونه ای انتخاب شود که پیشگیری کنند از فرسودگی زنجیر . یک روغن صنعتی با کیفیت می تواند به سادگی باعث ماندگاری فیلم روغنی شود که تحت تاثیر شرایط بحرانی ایجاد می شود و یک حفاظت از خوردگی و فرسودگی قابل ملاحظه ای مهیا می شود .

 

4- انتخاب غلظت و ویسکوزیته مناسب : 

روغن صنعتی انتخاب شده بر اساس روغن زنجیر باید ویسکوزیته مشخص و مناسبی داشته باشد . اگر خیلی غلیظ باشد به سختی با سرعت بالا وفق پیدا میکند و اگر خیلی رقیق باشد ممکن است زنجیر را از مسیر خود منحرف کند و مشکل بوجود آورد . و بعد از انتخاب غلظت و ویسکوزیته روغن صنعتی مورد نظر باید یک افزودنی چسبناک و البته خیلی کم به آن اضافه شود که این به ماندگاری روغن در جای خود کمک میکند و خطر در رفتن زنجیر را کاهش می دهد  حتی در سرعت های بالا.

 

5- کارایی در دماهای پایین :

اکثر روغن های صنعتی با پایه نفتی (مشتقات نفتی ) کارایی و بازدهی مناسبی در دمای پایین ندارند . از آنجایی که آنها به غلیظ شدن میل می کنند یا حتی به سختی و غلظت یک موم شمعی . و در نتیجه در یک روز سرد یخبندان بسیار خطرناک و فجیع خواهد بود. روغن صنعتی زنجیر باید بتوانند در دمای پایین صفر عملکرد خوبی داشته باشد . پس باید در انتخاب پایه مناسب روغن دقت بیشتری کرد که روغن در دمای پایین عملکرد خوبی داشته باشد .

 

6- اثرات اکسیداسیون در گرما : 

اکثر مردم تصور می کنند که روغن های نفتی تصفیه شده بسیار با کیفیت و ثابت هستند و تغییر نمی کنند ولی اینطور نیست . یک روغن خالص پارافینی با کیفیت بالا را در ماهیتابه قرار دهید و روی اجاق بگذارید , بعد از 2,3 هفته می بینید که رنگش عوض می شود . حتی ممکن است شبیه قیری سیاه در آید . این به دلیل اکسیده شدن است که با گرما سرعت میگیرد. خوشبختانه امروزه علم موجب کشف مواد شیمیایی جدیدی شده که باعث حفاظت روغن در مقابل اکسیده شدن می شوند و موجب می شوند که خصوصیات مفید و با ارزش روغن صنعتی از بین نرود , پس اگر میخواهید روغن زنجیری داشته باشید که در اثر گرما اکسیده نشود باید با افزودنی های مخصوصی از روغن حفاظت کند .

 

برگرفته از مجله  Protect Allinic

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت روانکار شیمی ماهان میباشد.

سئو و بهینه سازی سایت توسط طراحی سایت وب نوشمبلمان اداری
ثبت شرکتکانکس سئو سالنامه چاپ سررسید هاست سررسید لیزر موهای زائد طراحی دکوراسیون رستوران طراحی دکوراسیون کافی شاپ طراحی دکوراسیون ویلا طراحی دکوراسیون داخلی منزل اجرای اسکلت های بتنی میز اداری تزریق چربی لیزر موهای زائد بدن دستگاه لیزر موی خانگی تزریق ژل لیزر موهای زائد تزریق بوتاکس قیمت لیزر موهای زائد لیزر جوانسازی پوست میکرونیدلینگ, تشریفات عروسی,مبلمان اداری میز اداری کلینیک دندانپزشکی ارتودنسی لمینت دندان ایمپلنت دندان تشریفات مجالس خدمات مجالس ویزای شینگن دکتر نوروزیان دکتر نوروزیان مو باغ تالار عروسی باغ برای عروسی باغ عروسی تالار عروسی کاشت مو کاشت مو طبیعی کلینیک کاشت مو مرکز کاشت مو درمان ریزش مو ترمیم مو کاشت ابرو قیمت کاشت مو کاشت مو به روش sut هزینه کاشت مو