انتخاب روغن هیدرولیک مناسب

از کجا بدانیم که در حال استفاده از روغن هیدرولیک مناسب و درست هستیم ؟
برای اکثر دستگاه های روانکاری شده , کاربردهای زیادی وجود دارد که باید انتخاب درست صورت گیرد . اکثر روغن های هیدرولیک و به طور کلی روغن صنعتی باعث خرابی و اتفاق ناگواری نمی شوند ولی آنها عمر متوسط دستگاه را پایین می آورند و به این ترتیب متضرر می شوید. 
در روغن  هیدرولیک 2 شاخصه باید مدنظر قرار گیرد یکی گرید ویسکوزیته یا گرانروی روغن و دیگری نوع روغن هیدرولیک . این مشخصات تعیین میشوند با نوع پمپ هیدرولیک به کار رفته در سیستم , دمای عملیات و فشار عملیاتی سیستم اما این پایان کار نیست و همچنین بقیه مشخصات که باید در نظر گرفته شود از قبیل : نوع روغن پایه , کیفیت کلی روانکار و شاخص های اجرایی آن . 
نیازهای سیستم برای این موارد به طور عمده به محیط عملیات و نوع ماشین و دستگاه ارتباط دارد.
بنابراین انتخاب بهترین روغن هیدرولیک برای دستگاه شما نیازمند جمع آوری اطلاعات بیتشری در زمینه روغن صنعتی و روانکار می باشد .
روغن هیدرولیک
 
پمپ ها و ویسکوزیته مورد نياز :
3 نوع اصلی طراحی پمپ استفاده شده در سیستم های هیدرولیک : پمپ پره ای , پمپ پیستونی و پمپ دنده ای  ( داخلی و خارجی ) . که هر کدام از این پمپ ها برای عملیات و وظیفه اجرایی مشخصی به کار می روند و هر نوع پمپ باید در انتخاب روغن مناسب به طور دقیق بررسی شود .
 
نقش و ساختار روغن ها :
روغن هيدروليك در شرايط عملكرد ايده ال داراي وظايف مختلفی مي باشد. اين وظايف از انتقال حرارت تا انتقال قدرت و روانكاري را شامل مي شوند . تركيب شيميايي هيدروليك ضد آتش  به عملكرد آن  وابسته خواهد بود. که می تواند تمام سنتتیک (براي تحمل دماي بالا و فشار و نیز كاهش ميزان اكسيداسيون)   و يا بر پايه آب باشد، روغن هیدرولیک ضد آتش بر پايه آب در مواردي كه خطر آتش زايي وجود دارد بدليل محتواي آب بالا مناسب است .
روغن سنتتیک يك زنجير مولكولي دست ساز مي باشد كه با دقت و به جهت فراهم آوردن مقاومت بسيار بالای روغن صنعتی, خاصيت روانكاري مناسب و ساير خصوصيات موثر تشکیل شده اند، اين روغن ها در مواقعي كه دما بالا یا پایین است و در فشارهاي بالا بهترين انتخاب مي باشند. اين روغن ها داراي برخي معايب مي باشند كه عبارتند از: قيمت بالا، سمي بودن و ناسازگاري با برخي مواد. 
روغن  حاصل از نفت خام بسيار رایج است  و از پالايش نفت خام و سپس با كمك افزودني ها، روانكار با بازدهی بهتر حاصل مي شود. افزودني ها شامل ضد ساييدگي، بازدارنده هاي زنگ زدگي و اكسيداسيون، و بهبود دهنده هاي شاخص ویسکوزیته هستند. اين روغن ها بهای كمتري نسبت به روغن های سنتتیک دارند و زماني كه داراي افزودنی های خاصي مي باشند از لحاظ عملكرد بسيار بهتراز روغن سنتتیک خواهند بود. 
روغن هیدرولیک ضد آتش  پايه آبي كمتر متداول مي باشند. اين سيالات بعضا زماني كه خطر آتش زايي بالا باشد نياز خواهد شد. آنها گرانتر از روغن های نفتي و ارزانتر از سنتتیک ها مي باشند. با وجودي كه از خطر آتش زايي جلوگيري مي كنند اما فاقد توانايي محافظت از سايش هستند .
 
انتخاب بر اساس كاربرد :
 
در انتخاب يك روغن هيدروليك براي اطمينان از عملكرد درست  سيستم و زمان كاركرد طولاني ،  نوع كاربرد باید  به عنوان شاخص  مهم در نظر گرفته شود. در اين انتخاب بسيار ضروري است تا نيازهاي دستگاه مشخص شود: از قبيل ویسکوزیته ، افزودني ها، کارکرد و غيره. 
براي مثال، يك دامپ تراك را تصور کنید  كه مدام در زير بارندگي باشد، با ذرات آلاينده بزرگي در مسير برخورد كرده، و 10 درصد حجم مخزن آن در 2 روز نشت مي يابد. در اينجا نياز نيست كه روانکار بسيار گران با بهترين افزودني ها خريداري و استفاده شود زيرا هزينه های جايگزيني و تعمير بيشتر خواهد بود . به عبارت ديگر، تصور کنید  شما يك سيستم بسيار تميز، حساس داشته باشيد كه بطور صحيح نگهداري شده و با حداكثر توان كار مي كند. شما امکان دارد تمايل داشته باشيد از محصولات با كيفيت از قبيل روغن پايه نفتي ( پارافینیک ) با كيفيت و داراي افزودني هاي ضد سايش، يا ضد زنگ زدگي و ضد اكسيداسيون و يا حتي روغن كاملا سنتتیک استفاده كنيد. 
از آنجا كه گرانروي روغن  حائز اهميت مي باشد باید بر اساس نوع پمپ  تعيين شود. نداشتن ویسکوزیته صحيح بر حسب كاركرد شديدا طول عمر پمپ و سيستم را كاهش می دهد .بنابراين بطور مستقيم اعتماد پذيري و توليد كاهش خواهد يافت. به هنگام انتخاب درجه ویسکوزیته  مناسب، گرانروي بهينه مورد نياز پمپ را در نظر بگيريد. اين اطلاعات را مي توان از توليد كنندگان پمپ بدست آورد، از جمله دماي عملیاتی پمپ ، و خواص روانكارصنعتی در ارتباط با سيستم درجه بندي ISO در 40 درجه و 100 درجه سلسیوس . 
دماي كاركرد پمپ را چك كرده و بررسي كنيد كه در محدوده دماي كاركرد روانكار قرار گرفته باشد. در غير اينصورت، گرانروي روانكار را افزايش و يا كاهش دهيد تا بر حسب دماي كاركرد، گرانروي بهينه و مطلوب انتخاب شود. 
همانطور كه مشاهده مي كنيد انتخاب يك روغن هيدروليك مناسب براي يك کارکرد خاص، كار مشکلی نيست، اما تحقيق در مورد نوع كاربرد، تخمين هزينه و تصميم گيري در مورد اينكه چه نوع روغنی مناسب خواهد بود زمانگیر مي باشد. 
با آموزش تكنيك هاي انتخاب روانكار در هزينه هاي خود صرفه جويي كنيد. انتخاب روانكار مناسب افزايش كارايي و بازدهی ماشين را به دنبال خواهد داشت.
 
 
 
روغن هیدرولیک