گریس محصولی نیمه جامد تا جامد می باشد که از ترکیب یک ماده صابونی یا پرکننده Thickener  در روغن بدست می آید . روغن های معدنی و روغن های سنتتیک ماده اصلی تشکیل دهنده گریس است که حدود ۸۰% گریس را تشکیل می دهند و در صورتی که کیفیت این روغن پایین باشد به طبع آن کیفیت گریس نیز به مراتب پایین می آید . دومین ماده تشکیل دهنده گریس صابون است که دارای انواع گوناگونی می باشد .

در ساخت گریس روغن و صابون را با حرارت ترکیب می کنند و می پزند که ترکیب ژلاتینی که همان گریس است به وجود می آید . گریس را با پایه صابونی آن می شناسند مانند گریس با صابون کلسیم مانند گریس کاپ و گریس شاسی , گریس پایه سدیم مانند گریس فایبر و گریس والوالین , گریس پایه لیتیم مانند گریس ماهان و گریس چندمنظوره , غیر آلی مانند گریس نسوز یا گریس بنتون , گریس پایه آلومینیم , گریس پایه مس , گریس پایه نیکل , گریس پایه تفلون و غیره ….

اساس و پایه گریس

روغن پایه

اکثر گریس ها امروز تولید و استفاده می شوند از روغن معدنی به عنوان اجزای مایع خود. این گریس و روغن های معدنی به طور معمول عملکرد رضایت بخش در اکثر برنامه های کاربردی صنعتی فراهم می کند. در دما (کم یا بالا)، گریس که با بهره گیری از روغن پایه مصنوعی به ثبات بهتر فراهم می کند.

غلیظ کننده

قوام دهنده ماده ای که، در ترکیب با روان کننده انتخاب شده، به ساختار نیم مایع تولید جامد است. نوع اولیه قوام دهنده مورد استفاده در گریس فعلی صابون فلزی است. این صابون شامل لیتیم، آلومینیوم، خاک رس، پلی اوره ، سدیم و کلسیم. به تازگی، گریس قوام دهنده نوع پیچیده به دست آوردن محبوبیت. آنها در حال به دلیل نقاط انداختن بالا و توانایی حمل بار و حمل عالی خود انتخاب شده است.

گریس مجتمع ها با ترکیب صابون های فلزی معمولی با یک عامل کمپلکس ساخته شده است. گریس پیچیده ترین به طور گسترده ای مورد استفاده قرار لیتیوم بر اساس است. این با ترکیبی از صابون لیتیم معمولی و با وزن مولکولی اسید آلی کم به عنوان عامل کمپلکس ساخته شده است.

پرپشت کننده غیر صابونی نیز به دست آوردن محبوبیت در کاربردهای خاص مانند محیط های با درجه حرارت بالا. بنتونیت و آئروژل سیلیسی دو نمونه از پرپشت کننده که در دمای بالا ذوب نمی باشد. است وجود دارد یک تصور غلط، با این حال، که حتی اگر قوام دهنده ممکن است قادر به مقاومت در برابر دمای بالا، روغن پایه به سرعت در دمای بالا اکسید خواهد شد، بنابراین نیاز به یک بازه روانکاری مکرر.

مواد افزودنی

مواد افزودنی می تواند چندین نقش در یک گریس روان کننده بازی. این در درجه اول شامل افزایش خواص مطلوب موجود، سرکوب خواص نامطلوب موجود، و موجب خواص جدید. مواد افزودنی رایج ترین اکسیداسیون و زنگ مهار کننده، فشار شدید، ضد فرسایش ، و عوامل اصطکاک کاهش می باشد.

علاوه بر این مواد افزودنی، گریس مرز مانند دی سولفید مولیبدن (MOS 2) و یا گریس گرافیت ممکن است در چربی به حالت تعلیق برای کاهش اصطکاک و سایش بدون واکنش های شیمیایی نامطلوب به سطوح فلزی در طول بارگذاری سنگین و سرعت کم.

تابع

عملکرد گریس صنعتی است که در تماس  باقی می ماند و روان حرکت سطوح بدون نشت تحت نیروی جاذبه، عمل گریز از مرکز و یا در حال از تحت فشار فشرده. نیاز عمده عملی آن است که آن را در تمام درجه حرارت آن در طول استفاده از تجربه حفظ خواص آن تحت نیروهای برشی.

نرم افزار مناسب برای گریس

گریس و روغن قابل تعویض نیست. گریس استفاده می شود زمانی که آن را عملی یا راحت به استفاده از نفت نیست. انتخاب روان کننده برای یک کاربرد خاص است مطابق طراحی و عامل ماشین آلات شرایط با ویژگی های روانکننده مورد نظر تعیین می شود. گریس به طور کلی برای استفاده:

ماشین آلات اجرا می شود که به طور متناوب و یا در ذخیره سازی برای مدت زمان طولانی. از آنجا که چربی در محل باقی می ماند، یک فیلم روان کننده فورا می توانید تشکیل می دهند.

ماشین آلات این است که به راحتی در دسترس برای روانکاری مکرر نیست. گریس با کیفیت بالا می تواند اجزای جدا شده و یا نسبتا غیر قابل دسترس برای مدت زمان طولانی بدون جایگزینی مکرر روان. این گازها نیز در مهر و موم شده برای زندگی برنامه های کاربردی مانند برخی از موتورهای الکتریکی و گیربکس استفاده می شود.

عامل ماشین آلات تحت شرایط شدید مانند دمای بالا و فشار، بارهای شوک و یا سرعت کم تحت بار سنگین.

قطعات استفاده می شود. گریس حفظ فیلم ضخیم تر در پاکسازی بزرگ توسط سایش و می تواند عمر قطعات فرسوده که قبلا با روغن روغنکار شد گسترش دهد.

 گام به گام با انتخاب گریس

شما از کجا می دانید که در حال استفاده از گریس مناسب هستید ؟

شما ممکن است از یک گریس با کیفیت بالا استفاده کنید و ممکن است هزینه زیادی برای یک گریس با کیفیت پرداخته باشید اما کیفیت بالای روانکار  را با مشخصاتی از روانکار که مناسب وضعیت شما می باشد اشتباه نگیرید.

بیشتر مصرف کنندگان روغن و گریس از اهمیت انتخاب یک روانکار مناسب کاربردی اطلاع دارند و به طور کلی این که چه نوع گریس و با چه مشخصاتی مناسب چه کاربردی و چه کارخانه ای می باشد بسیار اهمیت دارد.

گرانروی روغن پایه :

مهمترین مشخصه یک روانکار , گرانروی یا ویسکوزیته یا غلظت می باشد . یک اشتباه رایج در انتخاب گریس این است که نباید غلظت گریس با گرانروی روغن پایه سازنده گریس یکی تلقی شود و در حقیقت نوع کاربرد است که مشخص میکند چه گریسی با چه ویسکوزیته روغن پایه ای مناسب می باشد . به طور مثال اگر می خواهیم از روغن پایه با غلظت ۲۲۰ استفاده کنیم , مورد استفاده از بلبرینگ موتور الکتریکی یا فقط بلبرینگ معمولی که با توجه به نوع کاربرد حداقل سرعت و حداکثر سرعت چرخش محاسبه می شود تا بهترین روغن و گریس در آن مشخص تعیین گردد.

افزودنی ها و نوع روغن پایه به کار رفته در گریس :

وقتی که ویسکوزیته و غلظت گریس مشخص شد نوبت به افزودنی هاست . افزودنی ها و نوع روغن پایه یکی دیگر از شاخصه های انتخاب گریس در کاربردهای مختلف است . برای مثال یک بلبرینگ با دور بالا بدون اینکه وزن زیادی تحمل کند به EP  یا Extreme Pressure  احتیاج ندارد .

بیشترین کاربرد گریس ها با روغن معدنی یا روغن مینرال است ولی در برخی استفاده های خاص ممکن است از روغن گیاهی یا روغن سنتتیک یه جای روغن مینرال استفاده شود که طول عمر بیشتری دارد و دارای ثبات بیشتری در شرایط دمایی و محیطی بیشتری می باشد .

دوام و اسقامت گریس و نوع ضخیم کننده آن :

اگرچه روغن پایه استفاده شده و غلظت آن تاثیر زیادی روی دوام و ماندگاری گریس دارد ولی ضخیم کننده Thickener  نقش به سزایی دارد .

به طور کلی گریس ها یا گرید و درجه ۰۰۰ ,۰۰ , ۰ , ۱ , ۲ , ۳ , ۴ , ۵ , ۶ موجود است که به ترتیب از رقیق ترین که مانند روغن است شروع شده و  با افزایش شماره غلیظ تر می شود .

به طور کلی از آنجایی که انتخاب گریس یک موضوع بسیار پر اهمیت می باشد پیشنهاد ما به شما این است که حتی الامکان از افراد با تجربه و کاردان در انتخاب گریس مشورت بگیرید تا هم به دستگاه های شما آسیب نرسد هم از لحاظ مالی متضرر نشوید .